رنگ مناسب برای محیط کار| اسپرلوس دکور

انتخاب رنگ مناسب برای محیط کار

انتخاب رنگ مناسب برای محیط کار یکی از چالش‌هایی است ممکن است برای شما هم پیش‌آمده باشد. در رابطه با تاثیر رنگ بر محیط های اداری و انتخاب رنگ مناسب برای محیط کار به علایق افراد بستگی دارد؛ اما اگر محیط کاری تان یک دفتر است نباید از تاثیر رنگ در فضای اداری غافل شوید. چون هم خودتان و هم کارمندان دیگر قرار است ساعاتی طولانی در آن کار کنید!
ویژگی های خاص نوع کار، انتخاب رنگ را آسانتر خواهد کرد. قبل از انتخاب رنگ در نظر گرفتن عوامل مختلف مهم می باشد. رنگها می توانند اتاق را کوچکتر، بزرگتر، گرمتر یا سردتر کنند. اینکه چه رنگی برای دفتر کارتان انتخاب کنید یک انتخاب شخصی است.

رنگ‌های سرد به عنوان رنگ مناسب برای محیط کار

در محیط‌هایی که فعالیت‌های فیزیکی انجام می‌شود، رنگ‌های ملایم و آرامش‌بخش، از خستگی می‌کاهد و به افراد کمک می‌کند در تمام زمان‌ها از پس انجام کارها برآیند. رنگ آبی فضای اداری آرامی را فراهم می‌کند و افراد را از هیجانات کاذب دور نگه می‌دارد. البته ممکن است این آرامش را در فضای کاری نپسندید و به دنبال هیجان و انرژی بیشتری باشید، اما در برخی محیط‌های کاری که تنش و استرس زیاد می باشد، شاید این راهی برای تسکین تنش‌های روانی به علت کار باشد، بنابراین نباید در انتخاب رنگ تنها به سلیقه رجوع کرد و باید به تاثیر رنگ در فضای اداری نیز توجه داشت.

انتخاب رنگ مناسب برای محیط کار اگر از بین رنگ‌های سردی مانند آبی صورت بگیرد می‌تواند پیام تمرکز، اعتماد و کارایی بالا را به کارمندان و مراجعه‌کنندگان شما منتقل کند.

رنگ‌های گرم

در بسیاری از محیط‌های کاری که فعالیت‌های بدنی آنچنانی صورت نمی‌گیرد، رنگ‌های گرم مثل طیف‌هایی از زرد، قرمز و آجری به افراد کمک می‌کند دچار خواب آلودگی نشوند. به عنوان مثال در فضای اداری یک دفتر که محیطی نسبتاً ساکت و ساکن است، حضور رنگ زرد یا قرمز حتی اگر در بخشی از اتاق نیز استفاده شود می‌تواند به بالا رفتن سطح انرژی کمک کرده و از کسالت نیروهای کار جلوگیری کند.

سفید رنگی خنثی است!

در کنار همه رنگ‌های دیگر به شفاف‌تر شدن اثر آن ها کمک می‌کند و در فضاهای کوچک باعث بزرگ‌نمایی می‌شود. بهتر است از سفید یا رنگ‌های خنثی دیگر برای سطوح بزرگ و رنگ پس‌زمینه مثل دیوارها استفاده شود تا فضای اداری از آشفتگی در بیاید و رنگ آمیزی با رنگ های دیگر را بر سطوح کوچکتر اجرا کرد.

انتخاب رنگ مناسب برای محیط کار بر اساس روان‌شناسی

زمانی که شما برای انتخاب رنگ مناسب برای محیط کاری خود انواع رنگ‌ها را از نظر می‌گذرانید ممکن است بنا بر علاقه شخصی مایل باشید که رنگ‌های خاصی را بیشتر در محیط کارتان به کار ببرید؛ اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که برای هر شغلی رنگ خاصی توصیه می‌شود؛ چراکه رنگ‌های به‌کاررفته در محیط کاری می‌توانند بر روی عملکرد شما و مراجعه‌کنندگانتان تأثیر داشته باشند.

ما در اینجا درمورد روان‌شناسی رنگ مناسب برای محیط کار خواهیم گفت و به شما توصیه می‌کنیم که پیش از سفارش تجهیزات و مصالح برای محیط کارتان این نکات و توصیه‌ها را بادقت مطالعه کنید:

رنگ زرد، خلاقیت و انرژی بالا در کنار هم

استفاده از رنگ زرد برای یک محیط کاری می‌تواند انتخاب خوبی برای مشاغلی باشد که نیازمند ایده‌پردازی‌های مکرر و خلاقیت بالا هستند. این رنگ روی روحیه کارمندان هم تأثیر داشته و می‌تواند به افزایش انرژی و حال خوب آن‌ها کمک کند.

رنگ سبز، آرامش و تعادل را در محل کار بازتاب می‌کند

وقتی که صحبت از صلح، آرامش و طبیعت دوستی می‌شود، رنگ سبز بهترین انتخاب شما برای محیط کار خواهد بود. بهتر است که مشاغلی که به نحوی نیازمند القای این احساسات هستند از رنگ سبز در دکوراسیون خود استفاده کنند. به‌عنوان‌مثال سبزرنگ خوبی برای مراکز مشاوره، دفاتر خدمات کشاورزی و حتی کتابخانه‌ها خواهد بود.

قرمز، انرژی و اعتماد به نفستان را به رخ بکشید!

انتخاب رنگ مناسب برای هر محیط کاری باید با کاربرد و روحیه افراد تناسب داشته باشد. رنگ قرمز می‌تواند شور و هیجان را به دیگران نشان دهد. بهتر است در محل‌هایی از این رنگ استفاده شود که نیاز به برانگیختن روحیه چالش طلبی و حتی سرعت عمل افراد دارید. در محل‌هایی با مراجعه‌کنندگانی که از نظر عصبی تحریک‌پذیر هستند، استفاده از رنگ قرمز شرایط را برای بحث و درگیری تسهیل کند.

سخن پایانی

ما در این مقاله درمورد انتخاب رنگ مناسب برای محیط کار و پیام‌هایی که رنگ‌های گوناگون برای افراد حاضر در محل کار می‌توانند داشته باشد، صحبت کردیم. روان‌شناسی رنگ‌ها و تکنیک‌های استفاده از آن مقوله‌ای گسترده است؛ اما با مطالعه این مقاله با کلیت این موضوع آشنا شدید و در زمان انتخاب رنگ مناسب برای محیط کار، تصمیم‌های بهتری خواهید داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *