بازسازی خانه؛ دوراهی دشوار بازسازی خانه یا خرید خانه نو؟

همه دوراهی‌های زندگی نیاز به تفکر، تحقیق و بررسی دارند تا بتوانیم بهترین انتخاب را داشته باشیم. در این مقاله قصد داریم به یکی از این دوراهی‌های دشوار بپردازیم. این که بین بازسازی خانه یا خرید خانه نو کدام راه را انتخاب کنیم که از بیشتر جوانب به نفعمان باشد؟ این مسئله‌ای است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت تا شما هم بتوانید با دید بهتری به این دوراهی مهم نگاه کرده و بهترین تصمیم ممکن را بگیرید.

جنبه‌های مختلف بازسازی خانه یا خرید خانه نو

بررسی جنبه‌های مختلف بازسازی خانه یا خرید خانه نو

بهترین راه برای رسیدن به پاسخ این پرسش که آیا بازسازی خانه انجام دهید یا خرید خانه این است که هر دو این راه‌ها را از جنبه‌های گوناگون مورد بررسی قرار داده و باتوجه‌به شرایط درمورد آن تصمیم‌گیری کنید. ما در اینجا مهم‌ترین جنبه‌هایی که می‌توان این دو مسئله را با هم مقایسه کرد را برایتان تشریح می‌کنیم:


دکوراسیون منزل با راهکار های با کیفیت و قیمت مناسب

بازسازی خانه یا خرید خانه نو از نظر هزینه‌ها

مهم‌ترین عاملی که در بیشتر تصمیم‌گیری‌های ما حرف اول را می‌زند، بحث مالی است. در این مقایسه هم عامل هزینه‌ها یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند روی تصمیم شما تأثیر داشته باشد. در بیشتر مواقع اگر قصد داشته باشید خانه‌ای نوساز با در منطقه کنونی و مساحت خانه فعلی خود خریداری کنید، هزینه آن نسبتاً زیاد خواهد بود. هزینه بازسازی خانه حتی با انجام اقداماتی مانند دست‌بردن در نقشه ساختمان، تعویض کف‌پوش‌ها، کابینت‌ها و بازسازی حیاط و بالکن هم به‌اندازه خرید خانه نخواهد بود.

هزینه‌های خرید خانه نو می‌تواند بسیار زیاد باشد

در برخی از موارد شما در خانه قدیمی و بزرگی زندگی می‌کنید که نیاز به بازسازی بسیار اساسی داشته و قصد دارید تا به منزلی نوساز و کوچک‌تر بروید که در این موقعیت ممکن است با محاسبه هزینه بازسازی خانه و مقایسه آن با قیمت خانه نو به این نتیجه برسید که خرید خانه نو نسبت به بازسازی خانه کنونی شما به‌صرفه‌تر است. برای همین این نکته بسیار مهم است که از یک کارشناس خبره در زمینه ملک و بازسازی خانه کمک گرفته و درمورد برآورد اقدامات و هزینه‌های نوسازی یا خرید خانه با وی مشورت کنید. کارشناسان ما در اسپرلوس می‌توانند شما را برای این مرحله مهم و حساس راهنمایی کنند.

سرمایه خود را حفظ کنید!

زمانی که قصد خرید خانه نو یا بازسازی خانه کنونی خود را دارید باید این نکته را در نظر داشته باشید که کدام یک از این راه‌ها می‌تواند سرمایه شما را بهتر حفظ کرده و بعد از سالیان طولانی ارزشمندتر خواهد بود. به‌عنوان‌مثال ممکن است که خرید یک‌خانه نوساز ولی کوچک به‌جای بازسازی ساختمان کنونی به دلیل موقعیت بهتر خانه جدید تصمیم بهتری باشد و در آینده ارزش این خانه نو به‌مراتب بیشتر از منزل قدیمی و بزرگ شما باشد.

بازسازی خانه یا خرید خانه نو برای زندگی راحت‌تر فرزندان

برعکس این موضوع نیز صادق است و در برخی از مواقع حفظ و بازسازی خانه قدیمی شما می‌تواند موجب شود که در آینده باتوجه‌به ساخت‌وسازهای اطراف ارزش زمین آن افزایش پیدا کرده و یا بعد از سال‌ها زمین بزرگی به فرزندان شما به ارث برسد. توجه داشتن به این نکات و برآورد شرایط و اندکی آینده‌نگری می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بهتری برای خود و خانواده اتخاذ کنید.

دلخواه بودن منزل

زمانی که شما قصد خرید خانه نو دارید احتمالاً به دنبال منزلی با نقشه مناسب، ظاهری زیبا و امکانات و شرایطی خاص هستید؛ اما ممکن است پیداکردن خانه ایدئال که قیمت مناسب و موقعیت خوبی هم داشته باشد کاری بسیار دشوار و زمان‌بر باشد. منزل فعلی شما هم احتمالاً به دلیل نقشه قدیمی خود و عمر طولانی آن، کمی از سلیقه امروزی شما خارج شده است. در چنین موقعیتی احتمالاً ناامید شده‌اید که در منزل قدیمی خود احساس خوبی نداشته و خانه‌های نوساز مناسبی هم پیدا نکرده‌اید. در این موقعیت احتمالاً نوسازی خانه بهترین ایده برای شما خواهد بود.

نوسازی خانه یک راه‌حل خوب برای برطرف‌کردن مشکلات موجود در طراحی قدیمی خانه و بهبود ظاهر و عملکرد بخش‌های مختلف ساختمان است. بازسازی هم نیاز به دانش و تجربه کافی دارد؛ چراکه ایده‌پردازی و اجرای درست و اصولی این ایده‌ها است که می‌تواند نتیجه جذاب و ارزشمندی را به دنبال داشته باشد. پس برای این که به خانه دلخواه خود برسید، بازسازی خانه با روش اصولی و با کمک کارشناسان اسپرلوس را در برنامه خود قرار دهید.

اهمیت راحتی و دلخواه بودن خانه برای خانواده

قانون مشاعات ساختمان 

قانون مشاعات ساختمان یک قانون است که در بسیاری از کشورها به منظور تنظیم روابط و حقوق مالکان و ساکنان در ساختمان‌های چند واحدی و مشاع استفاده می‌شود. اصطلاح “مشاعات” به اجزای مشترک یک ساختمان مانند حیاط، پارکینگ، سالن‌های ورزشی و سوئیت‌های مشترک اشاره دارد که توسط تمام ساکنان ساختمان به طور مشترک استفاده می‌شوند.

فرهنگ محله و همسایه‌ها

ممکن است که شما بعد از سال‌ها زندگی در یک محله نسبت به آن احساس تعلق خاطر داشته و با همسایه‌ها و کاسبان محلی ارتباط خوبی را شکل داده باشید. زمانی که شما خانه نوسازی در محله‌ای دیگر را خریداری می‌کنید این اجتماع آشنا را باید ترک کرده و با افراد جدیدی همسایه شوید. برای بسیاری از افراد از این آشنایی‌های تازه استقبال می‌کنند؛ اما شما ممکن است این موضوع رو دوست نداشته باشید.

درصورتی‌که از فرهنگ حاکم بر محله و همسایه‌های خود رضایت ندارید، نوسازی خانه و ماندگاری طولانی‌تر در این محله می‌تواند شما را بیشتر اذیت کرده و یا روی فرزندان شما تأثیرات مخربی داشته باشد. خرید خانه نو و جابه‌جایی به محله‌ای که فرهنگ آن با اخلاقیات شما سازگارتر است ایده مناسب‌تری خواهد بود. به‌طورکلی بررسی جوانب این مسئله نیازمند مشورت بیشتر با اعضای خانواده خواهد بود.

دسترسی به اماکن مهم را در نظر بگیرید!

زمانی که قصد دارید منزل خود را بازسازی کرده یا خانه‌ای نو را خریداری کنید باید به این مسئله توجه کنید که آیا ادامه سکونت در این منزل یا خرید منزل جدید برای شما درمورد دسترسی راحت و سریع به محل‌های مهمی مانند سرکار، مدرسه، دانشگاه، مراکز خرید، مراکز ورزشی و تفریحی و… دچار مشکل می‌کند یا خیر؟

اگر در این سال‌های سکونت در منزل فعلی خود همیشه این احساس را داشته‌اید که از محل کارتان بسیار دور هستید یا فرزندان شما برای رفت‌وآمد به مدرسه و دانشگاه مسیر طولانی و نامناسبی را طی می‌کنند، شاید بهتر است که به یک نقل‌مکان به محلی نزدیک‌تر به این محل کار و تحصیل اعضای خانواده فکر کنید. درصورتی‌که منزل نوسازی که قصد خرید آن را دارید از محل‌های مهمی که نام‌برده شد دور است و شما برای تهیه ساده‌ترین مایحتاج روزانه نیازمند پیمودن مسیر طولانی و صرف هزینه هستید، بهتر است که درمورد خرید خانه نو کمی تردید کرده و گزینه‌های بازسازی خانه خود را بهتر بررسی کنید.

اهمیت دسترسی اعضای خانواده به محل کار و تحصیل

چالش‌های بازسازی خانه یا خرید خانه نو را در نظر بگیرید!

هر کاری سختی‌ها و چالش‌های خاص خود را دارد. شما باید باتوجه‌به شرایط ویژه خانوادگی خود همه این چالش‌ها و اقدامات را برآورد و بررسی کرده و در این مورد تصمیم بگیرید. برای مثال خرید خانه نو نیازمند صرف وقت و هزینه برای جست‌وجوی خانه مناسب و بعد از آن اسباب‌کشی به آن است. این موضوع شاید برای بسیاری از خانواده‌ها کاری دشوار و پردردسر تلقی شود. بازسازی خانه هم چالش‌های خود را دارد.

ممکن است لازم باشد در زمان بازسازی خانه به مدت چند هفته وسایل خود را جمع کرده و در یک فضا محدود و یا حتی منزلی دیگر زندگی کنید. پیگیری افراد مشغول در فرایند بازسازی هم می‌تواند برای بسیاری از افراد کار دشواری به شمار برود. این موارد را باید پیش از هر اقدامی به‌خوبی بررسی کرده و با دید درست در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری کنید.

شرایط همسر و فرزندان را هم در نظر بگیرید

زمانی که می‌خواهید برای بازسازی خانه یا خرید خانه نو تصمیم‌گیری کنید باید شرایط همه اعضای خانواده را از جنبه‌های گوناگون در نظر بگیرید. ممکن است جابه‌جایی منزل برای فرزند درون‌گرای شما که به محیط آموزشی و دوستان صمیمی اندک شما خو گرفته است، بسیار دشوار باشد. جنبه دیگر این قضیه این است که ممکن است شما با خرید منزل در منطقه‌ای دیگر بتوانید فرزندان خود را به مدارسی با شرایط بهتر فرستاده و از این جنبه شاهد پیشرفت بیشتر آن‌ها باشید.

ضرورت مشورت و راهنمایی برای خرید یا نوسازی خانه

نتیجه‌گیری و سخن پایانی

ما در این مقاله پیرامون جنبه‌های مختلفی که باید برای تصمیم‌گیری درمورد این که کدام یک از این دوراهی دشوار بازسازی خانه یا خرید خانه نو را انتخاب کنید، نکاتی را همراه با مثال ذکر کردیم. شما هم می‌توانید با بررسی هر یک از جنبه‌ها و عوامل و با درنظرگرفتن بودجه، خواسته‌های قلبی و شرایط خانوادگی خود بهترین راه را انتخاب کنید.

بازسازی آپارتمان با اسپرلوس دکور

بازسازی اپارتمان باهدف برطرف‌کردن مشکلات زیربنایی ساختمان، مرمت و تعمیر بخش‌های گوناگون آن و بهبودبخشیدن به نما و ظاهر آپارتمان انجام می‌شود. این بازسازی آپارتمان می‌تواند با اهداف متفاوتی انجام شود. مهم‌ترین دلایلی که شما می‌توانید برای بازسازی اپارتمان خود اقدام کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *