چیدمان گیاهان در خانه

حضور گیاهان در هر فضایی می‌تواند حال و هوای تازه‌‌ای به آن‌جا بدهد.
امروزه گل و گیاه طبیعی بخشی از دکوراسیون منزل به حساب می‌آید و علاوه بر سرگرمی و اثرات آرام‌بخش گیاه در منزل و زیباترکردن محل زندگی، فایده‌های زیادی هم دارد مثلا گیاهان می‌توانند مواد شیمیایی مضر در هوا مثل فرمالدهید را جذب کنند یا مقدار رطوبت هوای اطراف‌شان را بیشتر کنند. برخی گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا هستند ، برخی گیاهان مقاوم به نور کم و سایه .
جای مناسب گیاهان متناسب با شکل گیاهان و نیازهای نوری هر گیاه متفاوت است. در این مقاله با شما هستیم تا نکات مفید و مورد نیاز در مورد روش چیدمان گیاهان در خانه را به صورت مرحله به مرحله با شما در میان بگذاریم و در پایان در مورد مراقبت از گیاهان چند نکته را بیان می‌کنیم.

گیاهان مختلف را برای جاهای مختلف منزل درنظر بگیرید

هر گیاهی با توجه به فایده‌شان می‌توانند در جاهای مختلفی از خانه قرار بگیرند و رشد کنند. حالا چند پیشنهاد برای گیاهان مختلف در جاهای مناسب منزل را با هم مرور می‌کنیم.

اگر اتاق خواب‌تان نورگیر است، گلدان یاس و اسطوخدوس را در اتاق خواب‌تان بگذارید چون عطر این گل‌ها آرام‌بخش است و خواب آرامی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

آلوئه‌ورا و سانسوریا گیاهان خوبی برای تصفیه‌‌ی هوا هستند. می‌توانید آن‌ها را در جایی بگذارید که عطر و مواد شیمیایی زیادی استفاده می‌شود مثل اتاق‌خواب، حمام یا آشپزخانه.

نکته:‌گیاه آلوئه‌ورا تیغ‌ دار است و ممکن است باعث آسیب دیدن دست و پا شود پس آن را جایی دور از دسترس و رفت و آمد بگذارید.

برای جاهای کم‌نور از گیاهان مقاوم و منعطف‌تر مثل سانسوریا استفاده کنید که می‌توانند در شرایط نامساعد هم زندگی کنند.

گلدان‌های دلخواه‌تان را انتخاب کنید

جدای از گذاشتن گیاهان در جای مناسب در خانه، مدل و رنگ گلدان هم مهم است. در هنگام خرید گلدان، گلدانی را انتخاب کنید که متناسب با رنگ، دکور و دیزاین منزل‌تان باشد و در کنارش نیازهای گیاه را هم برآورده کند.

اگر فضای کمی دارید، از سبدهای آویز یا گلدان‌های دیواری استفاده کنید. این گلدان‌ها برای گیاهان آویز مثل هویا یا پیچک هدرا بسیار مناسبند.

می توانید در باکس‌ها و گلدان‌های مستطیلی بزرگ چند گیاه را با هم بکارید تا منظره‌ی زیبایی درست کنید البته این گیاهان باید نیازهای محیطی و آبی یکسانی داشته‌باشند.

‌هم‌چنین می‌توانید از ظرف‌های پلاستیکی یا قوطی‌های کنسرو به سلیقه‌ی خودتان گلدان درست کنید و با آن‌ها جلوه‌ای تازه به منزل‌تان بدهید.

گیاهان متناسب با فضای خالی خانه را انتخاب کنید

اگر فضای خالی خانه‌تان بزرگ است، گذاشتن یک گلدان کوچک در آن جلوه‌ی خوبی ندارد. گیاهانی با برگ‌های بزرگ مثل دراسنا و فیلودندرون می‌توانند گوشه‌ای از فضای خالی اتاق پذیرایی‌تان را پر کنند. هم‌چنین در اتاق‌های کوچک‌، نمی‌توانید از گیاهان بزرگ استفاده کنید چون اتاق را شلوغ و کوچک جلوه می‌دهد. پیشنهاد ما این است که برای فضاهای متوسط از گیاهان کوچکی استفاده کنید که برگ‌های متوسط و قابل دیدن دارند مثل آرالیا و آنتوریوم

جای مناسب برای گلدان‌ها را در خانه مشخص کنید

پیدا کردن جای مناسب برای گلدان‌ها در خانه کاری زمان‌بر است و شاید نیاز باشد که یک گلدان را چندبار جا به جا کنید. چون ممکن است گیاه با شرایط محیطی آن محل کنار نیاید یا گلدان و گیاه با دکوراسیون شما هماهنگی نداشته‌باشد. برای چیدمان بهتر میتوانید مطلب زیباترین روش چیدمان گل و گیاه آپارتمانی در خانه را نیز مطالعه کنید.

نور مناسب برای گیاه

اگر خاطره‌ی خوبی از نگه‌داری گیاهان مختلف ندارید، گیاهان مقاوم‌تر و با مراقبت کم‌تر را انتخاب کنید مثل ساکولنت‌ها، سانسوریا و پتوس.
می‌گویند از بین بردن ساکولنت‌ها تقریبا غیرممکن است و کاکتوس‌ها هم فقط به آبیاری کم و نور زیاد نیاز دارند. هم‌چنین گیاهانی مثل زامیفولیا و پیچک هدرا بسیار سازگارند و در شرایط نوری مختلف می‌توانند زنده بمانند.

نزدیک پنجره یکی از بهترین جاها برای برای گیاهان است چون نور کافی برایشان را فراهم می‌کند. البته همه‌ی گیاهان به مقدار یکسانی نور نیاز ندارند و بعضی به نور مستقیم و بعضی به نور غیرمستقیم نیاز دارند.

گیاهانی که به نور کم نیاز دارند شامل نخل کنتیا و اسپاتی فیلوم یا قاشقی هستند. بهترین جا برای این گیاهان پنجره‌های روبه شمال است.

از گیاهانی که نیاز به نور متوسط و غیرمستقیم دارند، می‌توانیم به آرالیا و بگونیا اشاره کنیم که بهتر است نزدیک پنجره‌های جنوبی یا غربی خانه باشند و در فاصله‌ی ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متری پنجره قراربگیرند.

گیاهانی که نیاز به نور مستقیم یا زیاد دارند مثل آماریلیس و اپیشیا باید پشت پنجره‌های جنوبی یا غربی باشند.

بعضی از گیاهان مثل ساکولنت‌ها هم می‌توانند با نور مصنوعی مثل نور فلوئورسنت، رشد و زندگی کنند.

برای مراقبت از گیاهان باید به نکات زیر توجه کنید

نیازهای گیاهان‌تان را بشناسید.
هرگیاهی برای رشد و بقا نیازهای متفاوتی دارد. در هنگام خرید گیاه می توانید از فروشنده روش نگه‌داری و نور و آب مورد نیازش را بپرسید یا کارت راهنمایی گیاه را بگیرید.
راه دیگر این است که اسم گیاه‌تان را در اینترنت جست و جو کنید و اطلاعات مورد نیازتان را به راحتی به دست بیاورید. با شناخت کامل نیازهای گیاه‌تان می‌توانید بهترین جا را برای آن در خانه در نظر بگیرید و با مراقبت درست، احتمال ماندگاری آن را خیلی بیش‌تر کنید.

آفت‌زدایی گیاه
هر گیاهی را که دچار آفت شده‌است، سریعا آفت‌زدایی کنید. اگر گیاه آلوده به آفت را به حال خود رها کنید، علاوه بر این‌که گیاه‌تان به سرعت از بین می ‌رود، آفت به گیاهان دیگر هم سرایت می‌کند.‍

بسیاری از حشرات و آفت‌ها را می‌توان با روش‌ غیرشیمیایی نابود کرد. یکی از راه‌ها استفاده از دستمال آغشته به محلول پاک‌کننده و تمیزکردن برگ‌ها و شاخه‌های گیاه با این دستمال است. می توانید نصف قاشق الکل را در چهار لیوان آب حل کنید و به راحتی شته‌ها، کنه و حشرات کوچک را با این روش پاک کنید.
حشرات بزرگ‌تر مثل کرم‌ها و هزارپا را می‌توانید به صورت دستی از گیاه جدا کنید.

اگر مشکل‌تان با روش‌های خانگی حل نشد می‌توانید از حشره‌کش‌های شیمیایی استفاده کنید اما در استفاده از آن‌ها دقت کنید و آن‌ها را در فضای باز و با تهویه‌ی خوب روی گیاهان بپاشید. گیاهان سم‌پاشی‌شده‌ را در جایی دور از دسترس کودکان و حیوانات نگه‌دارید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *