انواع چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی|اسپرلوس دکور

 

 

چوب در طراحی دکوراسیون داخلی به شکلهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی اوقات در ساخت المانهای دکوراتیو، تنها از طرح و رنگ چوب استفاده می شود و خود چوب نقشی در جنس این المانها ندارد. اما قطعاً، زیباترین، پر زرق و برق ترین و لوکسترین نوع استفاده از چوب، استفاده از چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی است.

زمانی که اثاثیه یا لوازمی که از چوبهای مصنوعی مانند ام دی اف و نئوپان ساخته شده باشند را با لوازمی که با چوب طبیعی ساخته شده است مقایسه کنیم، کیفیت و ارزش استفاده از چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی را کاملاً متوجه خواهیم شد.

با توجه به ارزش بالایی که استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی ایجاد می کند، باید پیش از انتخاب نوع چوب مورد نظرمان، انواع متداول و پرطرفدار چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی را بشناسیم. همچنین خصوصیات و ویژگیهای هر کدام را نیز بررسی کنیم.

در نهایت با بررسی ویژگیها، در دسترس بودن و قیمت چوبها، انتخاب می کنیم که باید از چه نوع چوب طبیعی در طراحی دکوراسیون داخلی مورد نظرمان استفاده کنیم.

چوب گردو (WALNUT WOOD) از انواع چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی

لمینت‌ ساختمچوب گردو یکی از انواع چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی است که درخت آن در اکثر نقاط کشور ما رشد می کند و دارای کیفیت چوب بسیار بالایی می باشد. این درخت جزء درختان پهن برگ تقسیم بندی می شود.

_ رنگ چوب گردو، قهوه ای شکلاتی است که در قسمتهای بدون رگه روشنتر و در قسمتهایی که رگه چوب دیده می شود تیره تر است. رنگ این چوب بمرور روشن تر می شود و در برابر تابش خورشید و اشعه UV مقاومت زیادی نداشته و سرعت روشن شدن رنگ آن افزایش می یابد. همچنین رنگ پذیری بسیار خوبی دارد و بخوبی رنگ کاری می شود.

تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی را بدانید 

 

_ چوب گردو از انواع گرانقیمت چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی بحساب می آید. در واقع در بین چوبهای درختان ایرانی، چوب درخت گردوی ایرانی از همه گرانقیمت تر میباشد که البته کیفیت بسیار عالی در سطح بین المللی نیز دارد. به همین دلیل در پروژه های دکوراسیون داخلی بخصوص در پروژه های طراحی داخلی منزل در کشورمان، لوازم و اثاثیه ساخته شده از چوب گردو یا روکش طبیعی گردو بسیار زیاد استفاده می شود.

_ استحکام و دوام بالایی در برابر فشار، خمش و کشش دارد و جزء دسته چوبهای نیمه سخت بحساب می آید.

_ بدلیل نیمه سخت بودن براحتی برش خورده و در زیر دستگاه برش میتوان با آن کار کرد. همچنین در زمان برش بوی بسیار خوشایندی ایجاد می کند. به همین دلایل در بین نجاران و متخصصان چوب بسیار پرطرفدار هستند.

_ بازهم بدلیل نیمه سخت بودن، قابلیت پرداخت و جلاخوردن و در نهایت رسیدن به سطحی صاف و براق در چوب گردو وجود دارد.

_ چوب گردو در دسته چوبهای نیمه سنگین قرار می گیرد و وزن مخصوص آن در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم در مترمکعب میباشد.

_ قطر درخت گردو معمولاً بین ۱٫۵ تا ۲ متر می باشد.

_ طرح چوب گردو شامل حلقه ها و گره های نه چندان زیاد بوده و رگه های آن بصورت مستقیم و نزدیک به هم و در اصطلاح ریزبافت می باشد.

_ چوب گردو در دکوراسیون داخلی برای ساخت مبلمان، منبت کاری و خراطی، مجسمه سازی، حکاکی، ساخت لوازم چوبی پیچ و تاب دار، پارکت چوبی و ساخت روکش طبیعی چوب به کار می رود.

چوب ملچ (WYCH ELM WOOD) در دکوراسیون داخلی

چوب ملچ از درخت ملچ که گونه ای از درختان پهن برگ جنگلی و از خانواده درختان نارون بحاسب می آید بدست می آید. این نوع درخت بیشتر در مناطق شمالی کشور وجود دارد. در استانهای شمالی کشور به آن ملچ گفته می شود اما در استان خراسان آنرا با نام گرزم می شناسند که در اصطلاح عمومی به آن گریز گفته می شود.

_ چوب ملچ به رنگ قهوه ای روشن و قهوه ای تیره مایل به قرمز می باشد.

_ ملچ چوبی درشت بافت با رگه ها و گره های پهن و بزرگ در سطح آن می باشد.

_ درخت ملچ از انواع درختانی می باشد که کم تکثیر شده، رشد کرده و یافت می شوند. به همین دلیل در بین انواع چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی، کم یاب و در نتیجه گرانقیمت هستند.

_ بدلیل کمیاب بودن و گرانقیمت بودن، بیشتر از این نوع چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی بصورت روکش برای سطوح یا قطعات کوچک در دکوراسیون لوازم چوبی استفاده می شود. بخصوص در پروژه های بازسازی خانه یا دفاتر اداری برای بازسازی کابینتها یا دربهای داخل واحدها، روکش طبیعی چوب ملچ بسیار پرکاربرد می باشد.

_ چوب ملچ از دسته چوبهای نیمه سخت بحاسب می آید و به همین دلیل تراشکاری و کار برش و حتی ورقه کردن آن بصورت روکشهای نازک براحتی و با کیفیت بالایی انجام می شود.

_ همچنین چوب ملچ بدلیل نیمه سخت بودن، مقاومت خوبی در برابر خمش و فشار و ضربه دارد. مقاومت آن در برابر حشرات آسیب رسان به چوب و آفتها نیز بسیار مناسب است.

_ وزن مخصوص چوب ملچ بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد که به همین دلیل جزو چوبهای نیمه سنگین در انواع چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی بحساب می آید.

_ قطر تنه درخت ملچ معمولاً بین ۱ تا ۱٫۵ متر می باشد.

چوب بلوط (OAK WOOD) از انواع چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی

درخت بلوط عمر طولانی دارد و در کشور ما بیشتر در مناطق رشته کوه های زاگرس و البرز و شمال کشور رشد می کند که کیفیت چوب آن جزو بهترینها در دنیا میباشد. البته درخت بلوط در شرایط آب و هوایی مختلف و متنوعی در سراسر دنیا در کشورهایی مانند ایران، کانادا، آمریکا، اسپانیا و … رشد می کند.

_ از پوست مرده درخت بلوط، چوب پنبه طبیعی بدست می آید که استفاده های زیادی در صنعت ساختمان و دکوراسیون داخلی دارد.

_ چوب بلوط در دسته چوبهای سخت و مقاوم قرار میگیرد اما انعطاف پذیری خوبی دارد و کار بر روی آن بخوبی انجام می شود. این خصوصیات در کنار زیبایی طرح و نقش آن باعث شده است تا به یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین انواع چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی و حتی ساختمانسازی تبدیل شود.

_ مقاومت این چوب در برابر آب و رطوبت بسیار بالا است. همچنین مقاومت بسیار خوبی در برای حشرات، آفتها و قارچها دارد.

_ چوب درخت بلوط جزو چوبهای نیمه سنگین تا سنگین به حساب می آید. وزن مخصوص هر متر مکعب این نوع چوب ۷۰۰ تا ۷۵۰ کیلوگرم می باشد.

_ رنگ این چوب معمولاً قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره میباشد. البته انواع چوب بلوط آمریکایی و کانادایی، به رنگ قهوه ای روشن مایل به قرمز و صورتی تیره نیز دیده می شوند. همچنین رنگ کاری چوب بلوط، نتیجه مطلوبی خواهد داشت چرا که کیفیت جذب رنگ آن بسیار مناسب است.

_ طرح چوب بلوط، درشت بافت با گره های خشن، دندانه دندانه و قوسی شکل است. البته در انواع بلوط ایرانی، رگه ها و گره ها مستقیمتر و صافتر از انواع دیگر چوب بلوط می باشند.

_ قطر درخت بلوط از ۱ تا ۱٫۲ متر و در انواع آمریکایی و کانادایی آن تا ۲ متر می باشد.

_ از این نوع چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی برای ساخت پارکتهای چوبی، مبلمان و بعنوان روکش طبیعی چوب بلوط بر روی سطوح لوازم چوبی استفاده می شود.

چوب راش (BEECH WOOD) در دکوراسیون داخلی

درخت راش در جنگلهای مرطوب شمال ایران که کم آفتاب هستند رشد می کند و به وفور یافت می شود. این درخت گونه های مختلفی دارد و تا حدود ۶۵۰ گونه متفاوت از این نوع درخت وجود دارد.

_ درخت راش از دسته درختان پهن برگ میباشد.

_ چوب راش یکی از پر مصرفترین و پرطرفدارترین چوبها در دکوراسیون داخلی میباشد.

_ معمولاً رنگ چوب راش زرد خامه ای، کرم مایل به قرمز و قهوه ای مایل به زرد است و جزو چوبهای رنگ روشن به حساب می آید.

_ چوب راش جزو چوبهای نرم در دکوراسیون داخلی میباشد.

_ طرح سطح چوب راش، با راه ها و خطوط مستقیم و هم راستا و بافت ریزی که دارد قابل تشخیص می باشد.

_ انعطاف پذیری بسیار خوبی دارد و در ساخت مبلمان و لوازم چوبی که طرح های قوس دار داشه باشند براحتی استفاده می شوند.

_ رنگ پذیری چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی بسیار اهمیت دارد و چوب راش در این مورد بسیار چوب مناسبی می باشد.

_ چوب راش به نسبت کیفیت و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی در مقایسه با سایر چوبهای گرانقیمت مانند گردو، ملچ و … قیمت بسیار مناسبی دارد و از این چوبهای گرانقیمت بسیار ارزانتر است.

_ قطر درخت راش بین ۱ تا ۱٫۵ متر است که در انواع وارداتی آن از آذربایجان یا گرجستان تا ۲ متر نیز افزایش می یابد.

_ از چوب راش برای ساخت درب و پنجره چوبی، میز، صندلی، مبلمان، روکش چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی و … استفاده می شود.

_ چوب راش با وزن مخصوص ۵۰۰ تا ۷۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب در دسته چوبهای نیمه سنگین در دکوراسیون داخلی قرار می گیرد.

_ چوب راش مقاومت بسیار خوبی در برابر حشرات و آفتهای چوب دارد.

 

در مورد سبک سازی در صنعت ساختمان بیشتر بدانید 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *