ساخت ، بازسازی و نوسازی :

تعریف بازسازی:

بازسازی ساختمان از روش‌های معمول بهبود کیفیت محیط کار و زندگیست. در ابتدا می خواهیم دو کلمه‌ای را که عموماً به جای هم به کار می‌روند ولی در عمل دو مفهوم کاملاً جدا از هم هستن رو توضیح بدیم.

بر خلاف تصور عموم، وقتی شما لوله‌های آب خانه خودتون رو تعمیر می‌کنین، دارید بازسازی انجام می‌دین ولی با نقاشی دیوارها و تعویض کابینت‌ها باعث افزایش عمر خانه یا مستحکم شدن اون نمی‌شین و در اصل دارین نوسازی انجام می‌دین. بنابراین از اونجایی که بازسازی خانه و نوسازی آن هر کدام شامل لیست کارهای متفاوتی می‌شن، پس خیلی مهم است که قبل از شروع کار، بدونید هدف شما بازسازی است یا نوسازی؟! و یا بازسازی و نوسازی

مزیت بازسازی ساختمان نسبت به نوسازی هزینه کمتر، سرعت انجام بیشتر و دخالت کمتر در ترکیب بنا به خاطر عملیات ساختمانی سبک‌تر است. با اسپرلوس دکور همراه باشید

حالا که به یک دید کلی نسبت به بازسازی و نوسازی رسیدین و نیازهاتون رو سنجیدین، بودجه حدودیتون مشخصه و می‌دونید که چی می‌خواید، بهترین فرصته که به متخصص این کار مراجعه کنید. در ادامه مطالب مراحل کار را بطور عمومی و کلی بررسی می کنیم.

طراحی و مشاوره اصولی برای شروع:

تصمیم گیری اولیه، چقدر پول و زمان برای بازسازی و نوسازی باید صرف کنیم ؟

متخصص باید بدونه شما چه چیزهایی مدنظرتونه، چقدر بودجه و زمان دارین و حتما به صورت حضوری از خانه بازدید کنه تا کلیت کار رو ببینه و بتونه دقیق به شما برنامه بده. در حین این‌که قسمت‌های مختلف خانه چک میشه تا ایرادات به طور واضح مشخص بشن، طراحان باید به طراحی نکات مدنظر شما بپردازن و این بهترین زمان برای استفاده از تصاویر نمونه‌ای هست که جمع‌آوری کردین. با نشون دادن این تصاویر، سبک و سلیقه مورد نظرتون رو به طراح ارائه می‌دین که با توجه به امکانات، بودجه و فضا بهترین طرح ممکن رو برای شما آماده کنند.

بازسازی و نوسازی ساختمان ما حدوداً چقدر طول میکشد؟

شاید اصلاً مدت کار ساختمان ما طولانی تر از آن باشد که فکر میکردیم. در همان زمان تصمیم گیری اولیه باید متوجه شویم که حدوداً کار ساختمانمون چقدر طول خواهد کشید. برای بدست آوردن این مدت زمان حدودی، با توجه به لیست مدت زمان پروژه های مختلف، زمان حدودی اقدامات لازم برای ساختمان خود را بدست بیاورید.

دریافت مشاوره رایگان

قبل از تصمیم به انجام هر کار پرهزینه و زمانبری، باید با متخصص آن موضوع مشورت کنیم. درمورد ساخت، بازسازی و نوسازی هم همینطور است. هزینه چند صد میلیون تومانی، باعث میشود که نخواهیم هیچ تصمیم اشتباهی بگیریم.

برنامه ریزی دقیق برای پروژه بازسازی و نوسازی

پس و یا پیش از عقد قرارداد، به پیمانکار اعلام می شود تا برنامه ریزی دقیق خود را برای اجرای پروژه بازسازی انجام دهد. در این برنامه ریزی، محاسبات دقیق برای پیشبینی هزینه بازسازی و نوسازی و مدت زمان آن نیز انجام می شود. به این ترتیب پیمانکار این برنامه ریزی، مبالغ و مدت زمان را به کارفرما اعلام می نماید. در نهایت اگر توافق نهایی برسر این موارد اعلامی حاصل شود، همه چیز آماده عقد قرارداد مابین پیمانکار و مالک خواهد بود.

قرارداد بازسازی

در این مرحله یکی از مهمترین بخشها از مراحل انجام می شود که قرارداد کامل و دقیقی برای پروژه مورد  نظرمان با پیمانکارمان ببندیم. نوع قراردادی را که برای پروژه بازسازی و نوسازی ساختمان، خانه، فروشگاه یا هر مکان دیگری ببندیم به شرح زیر است:

قرارداد مدیریت پیمان درصدی: در این نوع قرارداد، پیمانکار تنها بازسازی را مدیریت می کند. کارفرما، مبلغی را بعنوان تنخواه گردان به پیمانکار پرداخت می کند. پیمانکار نیز از این مبلغ برای پرداخت هزینه های بازسازی برداشت می کند. در این قراردادها، پیمانکار، درصد مشخصی از کل هزینه بازسازی و نوسازی را بعنوان دستمزد دریافت میکند.

طراحی و پیاده سازی ایده‌ها

در این مرحله ایده‌های فرد برای تغییر بخش‌های مختلف بر روی کاغذ پیاده شده تا با جزئیات کامل، مراحل کار بازسازی و نوسازی و در صورت تمایل کارفرما دکوراسیون بعد از اتمام کار مشخص شود. با مشخص نمودن طراحی می‌توانید تغییرات نهایی را مشخص نموده و در صورت نارضایتی، بخش‌هایی از آن را تغییر دهید. تغییر نقشه بسیار ساده‌تر از تغییر کارهای انجام شده است، به همین دلیل ابتدا باید طرح نهایی شود و سپس برای انجام کار شروع به کار کرد.

تحویل گرفتن محل پروژه بازسازی از پیمانکار

یکی از این مراحل بازسازی تحویل محل اجرای بازسازی به پیمانکار است. طبق اصول باید مالک یا کارفرما همراه با پیمانکار، محل پروژه را بررسی نمایند و با تنظیم یک صورتجلسه، محل پروژه بازسازی را به پیمانکار تحویل نمایند.

در این صورتجلسه، باید شرایط موجود، خرابیها، نکات مهمی که کارفرما در مورد محل پروژه میخواهد به پیمانکار اعلام نماید و هر مورد مهم دیگری باید ذکر شود. به این ترتیب از تاریخ تحویل به بعد مسئولیت محل پروژه با پیمانکار خواهد بود.

و پس از پایان نازک کاری، تمام لوازم و تجهیزات نصبی محل پروژه بازسازی و نوسازی که بنابر طرح و نظر کارفرما خریداری شده باید اجرا و نصب شوند. این لوازم و تجهیزات می تواند شامل لوازم بهداشتی مانند:  شیرآلات یا توالت فرنگی، لوازم آشپزخانه مانند گاز روکابینتی، هود، سینک و … ، لوازم برقی و روشنایی مانند کلید و پریزها، چراغها، لوسترها و … می شود.

تحویل پروژه:

در نهایت میرسیم به روز تحویل پروژه. پس از آنکه کارفرما همراه با پیمانکار کل فضای بازسازی شده را بررسی و کنترل نمود و رضایت خود را از کیفیت اجرای بازسازی اعلام نمود، یک صورتجلسه تحویل آماده می شود. دقیقاً مانند روز تحویل محل پروژه، به پیمانکار، در روز تحویل کل پروژه به کارفرما نیز، همه چیز بررسی شده، ثبت می شود و به امضاء کارفرما و پیمانکار میرسد. اما این تحویل پروژه موقت است.

اگر کارفرما در ابتدای کار و موقع طراحی بازسازی ، چیدمان و دکوراسیون هم مد نظرشون باشه بعد از این مرحله واحد کاملا تمیز شده و وارد فاز دکوراسیون بر اساس طراحی تایید شده کارفرما می شویم.

دکوراسیون

معنی دکوراسیون یعنی چیدمان و دکور یک مکان. تمامی وسایل که در یک مکان است همه آنها در دکوراسیون آنجا تاثیر دارد. دکوراسیون به چند بخش تقسیم می شود، دکوراسیون داخلی، دکوراسیون منزل، دکوراسیون مکان های تجاری و…

یک نکته مهم در طراحی و دکوراسیون داخلی ،‌توجه به هویت مخاطب و درخواست های اوست و این هنر ماست که بتوانیم طوری به سلیقه مخاطب توجه کنیم که اصول زیباشناسی و شاید بتوان گفت جنبه های معنوی و روانی ، تامین شوند و در عین حال، ‌عملکردها به شیوه ای صحیح شکل گیرند.

 

شیوه‌های اصولی قرارداد بازسازی

همان‌طور که گفته شد یکی از قدم‌های مهم در ماحل مختلف بازسازی ساختمان، یافتن پیمانکار متخصص و باتجربه است تا کار بازسازی را صفر تا صد به او بسپارید. در این زمینه بستن قرارداد اصولی برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل بسیار ضروری است. برای بستن قرارداد، باید به چند نکته توجه داشته باشید که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 • تعیین مشخصات دقیق طرفین قرارداد و ذکر دقیق آنها
 • تعیین موضوع دقیق پروژه و محل انجام آن
 • ذکر مشخصات فنی ساختمان
 • برآورد هزینه
 • شرایط پرداخت هزینه‌ها
 • اسناد و نقشه‌های ساختمان قبل و بعد از بازسازی
 • جریمه دیرکرد طرفین
 • تعیین نظارت بر روند کار
 • تجهیز کارگاه و جمع کردن آن در اتمام کار
 • تعهدات کارفرما

در مراحل بازسازی خانه چه بخش‌هایی دچار تغییر می‌شود؟

پس از شرح مراحل بازسازی خانه قدیمی لازم است به توضیح مختصری از بازسازی قسمت‌های مختلف آن نیز بپردازیم. توجه داشته باشید که قبل از اقدام به بازسازی لازم است کاربرد هر قسمت از منزل و اتاق را برای خود مشخص کرده باشید تا طراحی جدید بر طبق آن انجام گیرد.

بازسازی اتاق خواب

رنگ آمیزی دیوارها، استفاده از کاغذ دیواری و طراحی کمدها همه از جمله مواردی هستند که لازم است در هنگام بازسازی اتاق خواب به آن‌ها توجه شود. لازم به ذکر است که شما می‌توانید نسبت به کاربردی که از هر اتاق در نظر دارید، طراحی منحصر به فردی را برای آن داشته باشید.

تعبیه کردن کمد با توجه به کاربرد مورد نظر، یکی از مواردی است که لازم است در مراحل بازسازی منزل در نظر داشته باشید.

 بازسازی بخش‌های مختلف آشپزخانه

اگر قصد دارید تغییر قابل توجهی در منزل خود ایجاد کنید، حتماً بازسازی آشپزخانه را در برنامه خود قرار دهید. تغییر عناصر مختلف موجود در آشپزخانه مانند کابینت‌ها، اپن، میز ناهار خوری و حتی کاشی‌های آشپزخانه می‌توانند حس و حال تازه‌ای به منزل شما بدهند. به یاد داشته باشید که نوع متریال استفاده شده توسط شما در این مرحله از مراحل بازسازی ساختمان می‌تواند در هزینه بازسازی خانه بسیار موثر باشد.

اگر قصد بازسازی منزل خود را با کمترین هزینه دارید، توصیه می‌شود که به جای  جایگزین کردن عناصر آشپزخانه مانند کابینت و کاشی‌های آن، تنها به تعمیر آن‌ها بپردازید.

 بازسازی سرویس بهداشتی

اگر اقدام به بازسازی سرویس بهداشتی خود می‌کنید توجه داشته باشید که تمامی مراحل آن به صورت کاملاً اصولی انجام گیرد. چرا که هرگونه نقض در آب بندی و عایق بندی دیوارها و کف می‌تواند در کوتاه مدت مشکلات جدی را برای شما به وجود آورد.

در مورد انتخاب پیمانکار بازسازی مناسب، به چند نکته مهم را باید توجه کنیم:

 • تجربه ایشان در اجرای پروژه های بازسازی مشابه
 • بررسی سیستم کاری، نظم و نظارت مستمر برمراحل بازسازی پروژه ها.
 • تخصص کافی در مورد همه بخشهای یک پروژه بازسازی
 • نمونه قراردادی که قرار است برای انجام بازسازی با ما ببندند را دریافت و بررسی می کنیم.
 • تعهداتی برای ضمانت حسن اجرای بازسازی.