اهمیت طراحی اتاق خواب و سالن نشیمن|اسپرلوس دکور

اهمیت طراحی اتاق خواب و سالن نشیمن|اسپرلوس دکور


گاهی اوقات لازم است تا بین اهمیت طراحی اتاق خواب و سالن نشیمن خانه، یکی را در اولویت قرار دهیم. براساس تجربیات ما در پروژه های دکوراسیون داخلی یا طراحی داخلی خانه، این موضوع به دلایل مختلفی پیش می آید.
ممکن است در زمان طراحی خانه، ندانیم که باید به اتاقها فضای بیشتری اختصاص بدهیم یا به سالن خانه. گاهی اوقات باید انتخاب کنیم که یکی از این بخشهای خانه، فضای استاندارد کافی داشته باشد و فضای دیگر با حداقلهای استاندارد طراحی شود.
یا در شرایطی، بدلیل محدود بودن بودجه تغییر دکوراسیون خانه، نتوانیم برای دکوراسیون داخلی تمام بخشهای خانه هزینه کنیم. به این ترتیب باید تصمیم بگیریم که بودجه محدودمان را در کل فضاهای خانه بطور یکسان تقسیم کنیم یا اینکه بخشی از خانه را کلا از پروژه دکوراسیون داخلی خانه مان کنار بگذاریم.
در برخی پروژه ها نیز، زمانی که در نقشه ها، میخواهیم فضاهای مختلف مانند سالن، آشپزخانه، اتاق خواب و … را جانمایی کنیم، باید تصمیم بگیریم که بهترین بخش پلان باید به کدام یک از این فضاها اختصاص داده شود. بطور مثال باید فضایی که نورگیر و دسترسی بسیار بهتری دارد را برای سالن پذیرایی خانه درنظر بگیریم؟ یا برای اتاق خواب های اعضای خانواده؟ البته اصول مشخصی برای جانمایی هر فضایی در نقشه خانه وجود دارد که به ما در انتخابمان کمک می کند. اما در شرایط خاص لازم میشود اهمیت فضاها را در طراحی منزل مسکونی خودمان مشخص کنیم.
به این ترتیب در مورد برخی پروژه های دکوراسیون داخلی، باید فضاهای مختلف خانه را باهم مقایسه کرده و آنها را براساس اهمیتشان برای خودمان اولویت بندی کنیم. در این مقاله دو بخش بسیار مهم که معمولاً اهمیت آنها در طراحی دکوراسیون داخلی منازل مورد اختلاف است، یعنی سالن نشیمن و پذیرایی و اتاق خوابهای خانه، را بررسی میکنیم.

اهمیت طراحی اتاق خواب و سالن نشیمن خانه چقدر است؟

متأسفانه گاهی اوقات در حوزه کاری خودمان، با مراجعینی روبرو می شویم که از نظر آنها باید حتماً فضاهای دورهمی خانواده ایده آل باشند و اتاق خوابها و اتاق شخصی افراد خانواده چندان اهمیتی ندارد. حتی گاهی اوقات شاهد بوده ایم که در این نظر افراط کرده و معتقد بوده اند که اگر فضای اتاق شخصی، خصوصاً اتاق فرزندان خانواده جذاب، راحت و آرامش بخش باشد، کمتر زمان خود را با خانواده می گذرانند، پس نباید چنین فضایی را برای آنها فراهم نمود.
خانه ای را در نظر بگیریم که دختر خانم خانواده، از اتاق شخصی خود راضی نباشد. محل مناسب روحیه و سن و سال خود را برای وقت گذرانی شخصی خود نداشته باشد.


مهمترین بخش یک خانه، قطعاً فضای دورهمی خانواده است. اما …!

فضای عمومی خانه، مانند سالن، نشیمن، غذاخوری و پذیرایی، جوابگوی یک بخش بسیار مهم از نیازهای افراد خانواده است. این بخشها در خانه، باید محل وقت گذرانی و ارتباط خوب اعضای خانواده با یکدیگر باشد. وظیفه ما بعنوان طراح این فضاها این است که، فضای عمومی خانه را بگونه ای طراحی و آماده کنیم که حس خوبی از کنار خانواده بودن و وقت گذراندن به تمام اعضای خانواده بدهد.
این موضوع خصوصاً با توجه به فرهنگ اکثر خانواده ها در کشور ما بسیار اهمیت دارد. برای طراحی داخلی منزل ایرانی، میبایست به طراحی سالن و فضای اجتماع خانواده در منزل توجه ویژه ای شود.
اما آیا این امکان که تمام زمان خود را در منزل تنها در جمع خانواده باشیم و اصلاً زمان شخصی در فضای شخصی خود نداشته باشیم، درست است؟ آیا اینکه فرزندان خانواده، هیچ زمانی برای وقت گذرانی برای خود نداشته باشند، نتیجه درستی می دهد؟ تنها حضور در جمع خانواده را، خسته کننده و غیر قابل تحمل نمی کند؟ جواب این سؤالات نیز قطعاً منقی است. فضای عمومی خانه بسیار اهمیت دارد، اما به هیچ عنوان نمیتواند نیازی را که فضای شخصی افراد و اتاق خواب آنها برطرف می کند را جوابگو باشد.
بررسی اهمیت طراحی اتاق خواب و سالن نشیمن خانه، به معنی کم اهمیت بودن یکی از آنها نیست، بلکه گاهی اوقات نیاز داریم تا یکی را در اولویت نسبت به دیگری قرار دهیم. گرچه توجه به هر دو بخش خانه بسیار با اهمیت است.

اتاق شخصی، پناهگاه امن و آرامش بخش فرزندان در نزدیکی خانواده است:

فضای شخصی و خصوصی که هر یک از ما برای خودمان در نظر می گیریم، یک پناهگاه امن است. اتاق خواب امنترین فضای هر خانه ای برای تک تک افراد خانواده است. اهمیت این فضای شخصی کمتر از فضای عمومی و دورهمی خانواده در خانه نیست.
اتاق شخصی هر فردی، فضایی است که خستگی ها و دل مشغولیهایمان را به آنجا می بریم و با آنها کنار می آییم. اگر پناهگاه امنی که دختران ما برای خودشان انتخاب می نمایند، تا احساس بهتری داشته باشند، براساس اصول و با رعایت نکات مهم معماری، طراحی داخلی و روانشناسی طراحی نشده باشد، تأثیر و نتیجه منفی آنرا قطعاً خواهیم دید. اگر حس خوب و مورد نیاز آنها را به ایشان ندهد، ممکن است از آن فراری باشند.
چه می شود اگر فرزندان خانواده، نتوانند فضای امن مورد نیاز خود را در خانه و در نزدیکی خانواده پیدا کنند؟ حتماً در فضایی خارج خانه بدنبال آن خواهند گشت. و اگر این محیط امن مورد نیازشان را در بیرون از خانه پیدا کنند، از خانواده نیز دورتر خواهند بود. چنین اتفاقی امنیت روحی و ذهنی آنها را به خطر می اندازد.
این موضوعات تنها یک بخش کوچک از اهمیت رعایت اصول در طراحی داخلی هر فضایی است. نتیجه طراحی داخلی خانه های ما، بر روی روحیه و شخصیت همه افراد خانواده با یکدیگر و با دیگران کاملاً مشخص است.

جمع بندی مقاله اهمیت طراحی اتاق خواب و سالن نشیمن خانه:

در این مقاله سعی شده بود تا فضاهای شخصی و عمومی اعضای خانواده در خانه، بررسی شود. اهمیت طراحی اتاق خواب و سالن نشیمن خانه برای هرکدام، جداگانه مشخص شود. ضرورت توجه به هرکدام و دلایل آنها را نیز بیان کردیم.
به این ترتیب اکنون چند نکته مهم و ویژگی ضروری در طراحی داخلی اتاق خوابهای شخصی افراد خانواده و سالن نشیمن و دورهمی کل افراد خانه، را می شناسیم. در نتیجه طراحی دکوراسیون داخلی بهتری میتوانیم برای خانه موردنظرمان انجام دهیم.
از طرف دیگر اگر نیاز باشد درمورد موضوعی در طراحی داخلی، بین فضاهای شخصی و فضای عمومی خانه، براساس اهمیتشان اولویت تعیین کنیم، با استفاده از اطلاعاتی که در این مقاله بدست آوردیم، تصمیمگیری درست تری خواهیم داشت.
در نهایت اگر نیاز به مشاوره در رابطه با طراحی داخلی منزل خود دارید، پیشنهاد میکنیم با همکاران ما در شرکت آیریا تماس گرفته و از مشاوره کاملاً رایگان کارشناسان شرکت طراحی داخلی آیریا استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *