انواع گچ ساختمانی| اسپرلوس دکور

انواع گچ ساختمانی| اسپرلوس دکور


آشنایی با گچ ساختمان
قبل از اینکه به انواع گچ ساختمان بپردازیم باید بدانید گچ جزو مصالحی به شمار می رود که در صنایع ساختمانی کاربرد زیادی دارد. گچ ساختمانی در نمای درونی ساختمان ها استفاده می شود. به همین دلیل دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. لازم به ذکر است بدانید در بیشتر ساختمان های که قدمت طولانی تر دارند، مثلا ساختمان های دوران صفویه، گچ نقش بسیار مهمی داشته است. ساختمان های گچی زیبا هنوز از آن دوران بجا مانده است. خوب است بدانید قدمت گچ به پنج هزار سال پیش بر می گردد. در کشور ایران استفاده از گچ به دوران اشکانیان بر می گردد. گچ بری های قدیمی نشان دهنده این موضوع می باشد. در ادامه به انواع گچ ساختمان می پردازیم.

نگاهی به انواع گچ ساختمان

گچ رنگی: از انواع گچ ساختمان می توان گچ رنگی را نام برد. این نوع گچ برای پوشش دیوارها و دکورهای تزئینی از گچ رنگی استفاده می شود.
گچ ژیپس: برای تولید سنگ گچ از گچ ژیپس استفاده می شود.
گچ گیپتون: این نوع گچ قابلیت چسبندگی فوق العاده ای دارد. این مدل گچ از مخلوط کردن گچ با سریشم به وجود می آید. گچ گیپتون می تواند روی آجر، تمام سطوح سیمانی، بتنی، متخلخل و بلوک های سیمانی به طور دو لایه و با دقت بالا انجام شود.
گچ سیوا: این نوع گچ در برابر رطوبت مقاومت بسیار بالایی دارد. گچ سیوا برای عملیات زیرکاری بسیار کاربردی می باشد. شما می تواند برای پوشش های اکریلیکی و دیواهای بلکا از این نوع گچ استفاده نمایید.
گچ عاج: این نوع گچ بسیار نرم است و خواص فیزیکی و شیمیایی بالایی دارد. گچ عاج حاوی دانه بندی میکرونیزه و نرم می باشد. بهتر است بدانید از این مدل گچ در تولید رنگ های لعابی و مجسمه سازی نیز استفاده می شود.
گچ پاششی: از انواع گچ ساختمان می توان به گچ پاششی اشاره کرد. این گچ به وسیله دستگاه گچ پاش روی سطوح به میزان لازم پاشیده می شود.
گچ ساتن: برای سفید کاری از این گچ استفاده می شود. این گچ در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارد. بهتر است بدانید برای تهیه این نوع گچ، گچ را با ماده ای مانند پرلیت ادغام می کنند.
گچ میکرونیزه: کاربرد این گچ به نسبت گچ های معمولی بیشتر می باشد. اکثر اوقات برای گچ بری های دکوراتیو از این گچ استفاده می شود.
گچ سفید: این نوع گچ دارای شفافیت بی نظیری می باشد. چسبندگی این گچ فوق العاده است و به زیرکاری احتیاجی ندارد.
گچ های ساختمانی دارای چه ویژگی هایی هستند؟


ویژگی های گچ های ساختمانی

گچ ساختمانی می تواند باعث ایجاد عایق حرارتی و صوتی گردد.
یکی از ویژگی های مهم گچ ساختمانی این است که خاصیت شکل پذیری آن بسیار بالا است. می توان این نوع گچ را به شکل های مختلف نیز تبدیل کرد.
گچ ساختمانی در برابر حریق مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهد.
گچ ساختمانی به شدت سبک است و نمی تواند بار اضافی به ساختمان وارد کند.

تولید گچ به روش سنتی

در بخش قبل به انواع گچ ساختمان پرداختیم. در این بخش به تولید گچ به روش سنتی می پردازیم. بهتر است بدانید به جز روش صنعتی، روش سنتی نیز وجود دارد. از این روش برای تولید گچ استفاده می شود. در واقع تولید گچ در کوره های دستی به این صورت است که نخست سنگ گچ را از معادن خارج می کنند. پس از آن به کوره های دستی که به کوره های سنتی معروف هستند، فرستاده می شود. گچ در آن پخته می شود و نوبت به بارگیری می رسد. گچ ساخته شده با این شیوه به زمان بیشتری نسبت به گچ های معمولی نیاز دارد.

گچ پلیمری چیست؟

بهتر است بدانید گچ پلیمری نوعی دیگر از گچ ساختمانی می باشد و با اضافه نمودن اسید سیتریک، مواد پلیمری و پرلیت معایب گچ سنتی به طور کامل از بین می رود. پس از آن ویژگی های تازه ای به گچ اضافه می شود. گچ پلیمری مزایای زیادی دارد. از مهم ترین مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گچ های پلیمری در برابر حرارت و رطوبت مقاومت زیادی دارند.
آنها مقاومت بسیار بالایی دارند و بسیار مقرون به صرفه هستند.
نحوه تولید و اجرای گچ ساختمانی
لازم به ذکر است بدانید نحوه تولید و اجرای گچ ساختمانی به شرح زیر می باشد:

در اولین مرحله انفجار سنگ گچ صورت می گیرد.
پس از این مرحله نوبت به حمل می رسد.
سومین مرحله نوبت به خرد کردن می رسد.
سرند چهارمین مرحله است. ( دستگاه سرند در خطوط مختلف تولیدی استفاده می گردد. از سرند به جهت جداسازی تمامی مواد زائد و ضایعات نا خواسته و همچنین ناخالصی ها ی موجود در مواد اولیه استفاده می گردد. )
پخت مرحله پنجم می باشد.
ششمین مرحله غبارگیری می باشد.
آسیاب مرحله هفتم است.
ذخیره سازی مرحله هشتم است.
در آخرین مرحله نوبت به بارگیری می رسد.

دستگاه شات گچ چیست؟

پیش از این به مبحث انواع گچ ساختمان پرداختیم. در این قسمت توضیحاتی درباره دستگاه شات گچ را ارائه خواهیم داد. دستگاه شات گچ الکتروموتور سه فاز قدرت 7.5 را آب بخار را دارد. این دستگاه نیروی پمپاژ را تامین می کند و ظرفیت خروجی آن 25 لیتر در هر دقیقه می باشد. لازم به ذکر است بدانید حجم کمپرسور که در دستگاه 250 لیتر قرار گرفته است، به طور حداکثر 30 بار است. در دستگاه شات گچ دستی تمام مصالح به داخل شیلنگ پمپ می شوند. دستگاه شات گچ اتوماتیک قیمت بیشتری نسبت به دستگاه دستی دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *